POWÓDŹ 2010/2011

Powódź w Wieleniu - 2010/2011

Na skutek znacznego przyboru wody na korycie rzeki Noteć przepływającej przez Gminę Wieleń doszło do podtopienia domów na ulicy Portowej, Błonie, Ogrodowej, Lipowej oraz domu w Jaryniu oraz Nowych Dworach.
W dniu 20 grudnia br. pierwszą osadą, która uległa podtopieniu był Jaryń (gmina Wieleń). Powołano zespół reagowania kryzysowego, który dokonał analizy zasobów sił i środków niezbędnych do prowadzenia skutecznej akcji przeciwpowodziowej.
Następnego dnia strażacy z Gminy Wieleń zostali zadysponowani do podtopienia domów oraz ulicy Ogrodowej, Lipowej i Błonie. Najgorsza sytuacja miała miejsce 24 oraz 25 grudnia gdzie zostali zadysponowani do nas strażacy z JRG Czarnków i Trzcianka, JRG 7 Poznań, JRG Złotów oraz OSP KSRG: Siedlisko, Gajewo, Lubasz, Sarbka – Sarbia, Krzyż i Drawsko.
Walkę z żywiołem rozpoczęto wzmacnianiem wałów oraz sprawianiu nowego wału przeciwpowodziowego z rękawów wodnych będącego na wyposażeniu JRG 7 Poznań wokół domów na ulicy Portowej. Działania trwały do późnych godzin nocnych. Łącznie pod woda znalazło się jedenaście posesji i kilka ulic. Strażacy zajmowali się również usuwaniem wody z zalanych piwnic. Cała akcja przeciwpowodziowa zakończyła się 27 grudnia br.
Zastępca naczelnika OSP Wieleń
Dominik Dembski